Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hroznýš královský - Boa constrictorObrazek 

Stručný popis těchto zvířat

Říše: Živočichové (Animalia)  Kmen: strunatci (Chordata) Podkmen: obratlovci (Vertebrata) Třída: plazi (Reptilia)                  Řád: šupinatí (Squamata)   Podřád: hadi (Serpentes)      Čeleď: hroznýšovití (Boidae)     Rod: hroznýš (Boa)

Základní popis      Charakteristickým znakem je silná, trojúhelníková hlava, výrazně oddělená od mohutného těla. Zbarvení hroznýšů královských sahá od červenohnědé přes červenošedou, až po žlutavé, oranžové, nebo tmavohnědé odstíny. Kresba na zádech je tvořena tmavými a světlými skvrnami, které mohou mít směrem k ocasu barvu oranžovo-červenou. Od špičky tlamy až ke krku se táhne tmavý pruh, na břišní straně je zbarvení tmavě krémové. Hroznýš královský dorůstá v zajetí do 2,5 - 3 metrů.

Chov                                                                                                                 Nejvhodnější je terárium s různými teplotami s nejchladnějším koutem někde na zemi, s teplotou kolem 22 °C, další místa by měla mít možnost vyhřátí až na 35 °C. Vhodné je mírné snížení teploty v noci o 2-5 °C. Teplota by však neměla klesnout pod 20 °C. Velikost terária volíme úměrnou velikosti chovaného hada. Pohlavní dospělosti dosahují kolem 2 - 3 roku života. V přírodě se páří převážně na jaře, v zajetí však dobu páření ovlivňují určité specifické, chovatelské podmínky a tak se v teráriích začínají většinou pářit už na podzim. Živě narozená, asi 40 cm dlouhá mláďata (bývá jich podle velikosti a stáří samice od 10 - 60 ks), narozená po zhruba 120 - 200 denní březosti. Do čtrnácti dnů po narození se zpravidla poprvé svlékají a začínají lovit malé myši.

Potrava                                                                                                                                               Potravu volíme úměrně k velikosti mláďat, z myší na potkany můžeme přejít již před dosažením jednoho metru délky. S potravou nebývají většinou problémy. Podle velikosti dáváme malé, až středně velké myši a potkany, také holuby, nebo kuřata. Někteří jedinci upřednostňují převážně ptáky před savci a s chutí přijímají hlavně malá kuřata. Kořist zabíjejí tak jako všichni škrtiči zardoušením, a polykají jí od hlavy a vcelku.

skutečnost tohoto základu může být někdy trochu jiná!

Hroznýšů máme spousta poddruhů a různé barevné formy ceny se tedy pohybují od tisíce i po desetitisíce.